Komandytariusz skorzysta ze zwolnienia z PIT
Preferencja znajdzie zastosowanie jedynie do niewielkich przedsiębiorstw, gdyż tylko w ich przypadku możliwe jest spełnienie warunku dotyczącego braku powiązań między wspólnikami.
Od 1 stycznia 2021 r. nowelizacja ustawy o CIT zrównała, w zakresie statusu podatnika, spółkę komandytową z osobami prawnymi. Tym samym spółka komandytowa została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co wywołuje skutek podwójnego opodatkowania osiąganych przez nią dochodów, zarówno na poziomie zysku samej spółki, jak i zysku wypłacanego wspólnikom. Niemniej, do ustawy o PIT wprowadzono zwolnienie części przychodów osiąganych przez komandytariuszy.
Dotychczas transparentne podatkowo spółki komandytowe stały się 1 stycznia 2021 r. podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Taka zmiana powoduje, że do opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki komandytowe dojdzie na dwóch poziomach. Pierwszym z nich będzie osiągnięcie dochodu przez spółkę komandytową, zaś drugim wypłata zysku wspólnikom. W przypadku komandytariuszy będących osobami fizycznymi, znowelizowane przepisy wprowadzają częściowe zwolnienie dotyczące drugiego poziomu, czyli zysku wypłacanego wspólnikowi (art. 21 ust. 1 pkt 51a ustawy o PIT).
50-proc. limit
Podstawową zasadą wprowadzonego zwolnienia jest objęcie nim jedynie 50 proc. przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta